Elektrikli hamam ısıtma sistemleri

Elektrikli Hamam Isıtma Sistemleri


Yüksek ısı güçlerine ihtiyaç duyulan hamamlar için en etkili ısıtma sistemlerinin başında elektrikli yerden ısıtma gelmektedir. Mermer altına yerleştirilen ısıtma kabloları dijital çok fonksiyonlu termostatlar ile kontrol edilir. Mermer altında, havasız ve haraketsiz ortamda en az 20 yıl sorunsuz çalışması için dizayn edilen ısıtma kabloları kesintisiz ve kolay kontrol edilen, konforlu bir ısıtma sisteminine sahip olmanızı garanti eder.

Elektrikli Hamam Isıtma Kullanım Alanları;

 • Villa Hamamları  / Odaların Hamama Dönüştürülmesi Projeleri
 • Ticari Spa / Hamam İşletmeleri
 • Gemicilik Sektörü Kaptan / Misafir Hamamları
 • Yurtdışı Hamam Projeleri

Elektrikli Hamam Isıtma Sistemi; Montajı kolaylaştırmak amacıyla güçlü endüstriyel bantlara fabrikasyon olarak belirli aralıklarda montajlanan TMaxPro / T2MaxPro yerden ısıtma kablolarından oluşmaktadır. Sektör Lideri güçlü ve esnek yapısı ile mermer altında etkili ısıtma yapmak için geliştirilmiştir. Isıtma Matı, kutudan çıktığı haliyle zemine kolayca serilir. Duvar montajı ise mantolama dübelleri ile yapılmaktadır. Zemine montaj yapmaya gerek yoktur. Kurulum kitapçığına uygun olarak kesilerek zemine yerleştirilir. Paket içeriğinde bulunan güçlü montaj bantları yardımı ile şilteler şap öncesi kaymaması için yere sabitlenebilir.

Sıcaklık Kontrolü

Hamam ısıtma sistemlerinde 1m2 alanda 240Watt ısı gücü denk gelecek şekilde ısıtma kabloları ve şilteleri dizayn edilir. Toplam ısıtma alanı kullanılacak maximum Watt gücünü verecektir. Toplam watt gücü ( amper = watt / volt(230V Ac yada 380V Ac ) üzerinden amper (A) hesaplanır.  Sistem 16A güce kadar  HT serisi dijital sıva üstü termostat ve zemin sensörü ile otomatik kontrol edilir.

Sistem 16A üzerinde ise yada 10 m2 ısıtma alanından fazla ise;

1.Kontrol Panosu HTC serisi kontrol panosu ile kontrol edilir. Kontrol Panosu ve Dijital Termostat birlikte kombine edilerek de kullanılabilir.

 • HTC Serisi Kontrol Panosu tek başına sisteminizi kontrol etmek için yeterlidir. Kontrol panelinin içinde dijital ray tipi termostat bulunmaktadır. Sistemi panodan açıp kapatmak isteyen müşterilerimiz için yeterlidir.
 • HTC2 ise kontrol panelinin içindeki termostat çıkarılarak, termostat ünitesi sıva üstü olarak sisteme dahil edilir. Bu sayede sistem daha şık bir kontrol ünitesi ile daha kolay kontrol etme imkanı sunar. HTCW termostat tercih ederseniz Wifi / Telefon Uygulaması özelliği ile ısıtma sisteminizi uzaktan kontrol edebilirsiniz

2. İki veya daha fazla dijital termostat ile ısıtıcılara enerji verebilirsiniz ( Mevcut elektrik tesisatınız izin veriyor ise ). Bu durumda kontrol panosu kullanımına gerek yoktur. Ayrıca çift termostat kullanılması halinde, göbek taşı var ise ayrı ayrı kontrol etmek mümkündür. ( Her termostata panonuzdan ayrı hat çekilmelidir)

Hamam Isıtma Özellikleri

 • Yüksek çıkış gücü üreten TMaxPro serisi ısıtma kabloları ile sektör lideri mekaniksel dayanım ve yüksek watt gücü
 • Esnek ısıtma kablosu yapısı ile dar ve küçük alanlarda en etkili ve sorunsuz ısıtma çözümü
 • Isı izolasyonu ile birlikte hızlı ısıtma konforu
 • Telefon uygulaması ile ısıtıcıları kontrol etmek ve uzaktan çalıştırma
 • Esnek Montaj : Isıtma şilteleri kesilerek döndürülebilir ( zemin, göbek taşı, oturma alanı, sırt bölümü ) , kablo şilteden çıkarılarak yeri değiştirilebilir ( menfezler, giderler, kanallar ) ,
 • Elektriksel güvenliği sağlamak için alüminyum sargılı bakır örgülü 100% toprak koruması
 • Mermer ve seramik altı uygulamalar için uygundur.

Hamam ısıtma sistemleri hamam ve banyo alanlarınıza sağladığı lüksün yanında; özellikle tarifsiz konforu , kolay kontrol edilebilirliği, kurulum, hamam işletme maliyetlerini düşürmeye yönelik katkısı ve eşsiz uzun ömrü sayesinde özellikle son yıllarda hamam işletmelerinin yanında lüks otellerin de sıklıkla kullandığı ısıtma sistemlerinden birisi haline gelmiştir. Bu sayfayı, hamam ısıtma hakkında öğrenmek istediklerinizi bulabileceğiniz bir kaynak oluşturmak adına hazırladık. Alt başlıkları şu şekilde olacaktır:

 • Hamam Isıtma Nedir?
 • Hamam Isıtma Sistemleri Hakkında
 • Elektrikli Hamam Isıtma Sistemlerinin Özellikleri
 • Hamam ısıtıcı Sistem Döşemesi Nasıl Yapılır?
 • Hamam Isıtma Fiyatları
 • Hamam Isıtma İle İlgili Sorulan Sorular
 • Isıtmax İle Isıtma Sistemi kurmak

Hamam ısıtma nedir?

Kültürümüzün simgelerinden biri olan hamamlar her zaman bir temizlik sosyalleşme ve kültürel bir ortam olmuştur. Türk insanının vazgeçilmezi olan hamamlar insanlara yaşattığı rahatlama ve hijyen ortamı ile sıklıkla gidilen uğrak yerlerden biridir. Dünyada Türk hamamı otellerde yaygın olarak bulunmakta kültürümüzü temsil etmektedir. Hamamlar; mermer kaplama göbek taşından musluk ve hamam taslarına kadar komplike bir kültür öğesidir. Hamamların ısıtılması da farklı yöntemlerle olmaktadır.

Hamam ısıtma; hamamlarda yer alan göbek taşı, duvar ve oturma yerlerinin mermer kaplamalarının altına döşenen kablolar aracılığı ile çalışan bir ısıtma sistemidir.  Gerek ekonomik gerekse kullanım kolaylığı sebebiyle hamam ısıtma sistemleri sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir.

Hamam ısıtma sistemleri hakkında

Hamam kültürü çok eski çağlara aittir. Genellikle Roma ve Osmanlı kalıntılarında rastlanılan hamamlar bir temizlik ve eğlence sembolü olmuştur. Osmanlı döneminde toplumda yerleşik bir kültüre sahip olan hamam, gelin hamamı geleneğinde önemli unsurudur. Osmanlıda genel olarak her cami yanına bir hamam inşa edilirdi. Çok erken saatlerde açılan hamamlar gün batımına kadar hizmetini sürdürürdü.

Günümüzde ise sıkça kullanılan hamam kültürü her evde lüks banyoların yer alması ile azalmış turistik ve sağlık amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Eski hamamları yerden ısıtmak için genellikle buhar ve sıcak su yöntemleri uygulanırdı. Teknolojinin ilerlemesi ile su ve buhar yöntemleri sistemde makine dairesi kullanma zorluğu ve zahmetli olması sebebiyle terk edilmiş elektrikli hamam ısıtma sistemleri ise oldukça yaygınlaşmıştır.

Elektrikli hamam ısıtma sistemlerinin özellikleri

Elektrikli hamam ısıtma sistemleri kullanım kolaylığı ve bakım gerektirmemesi sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Kurulum sonrası hemen çalıştırılabilen sistem , ısıyı hamam ortamının her köşesine eşit dağıtmaktadır. Ayrıca nitelikli termostat ve kontrol paneli ile göbek taşı ve oturma yerleri farklı ısılara ayarlanabilmektedir. Söz konusu sistem kablolar döşenmesi sonrası termostat ve sensörler eklenerek çalıştırılmakta gerekli ısıya ulaştıktan sonra periyodik olarak devreden çıkabilmektedir. Elektrikli olması sebebiyle diğer ısıtma yöntemleri gibi belirli bir süre beklenmesine gerek olmamakta aralıklı kullanım yöntemi ile kullanılabilmektedir.

Hamam ısıtma sistemi döşemesi nasıl yapılır

Isıtma sistemi döşemesi hamam kullanım alanları olan göbek taşı , oturma yerleri ve sırt yaslanılan duvarların mermer zeminleri altına döşenen ince elektrikli kabloların ağ şeklinde döşenmesi ile gerçekleştirilir. Döşenme işlemi sonrası sisteme termostat ve sensörler eklenerek kurulum tamamlanır. Hamam ısıtma projesine bağlı kalınarak döşeme zeminlerinin ısıtılma yoğunluklarına göre kablo ağı yoğunluğu artırılıp azaltılabilmektedir.

Gelişmiş teknoloji ile oturma yerleri, duvar ve göbek taşı sıcaklığı farklı santigrat derecelerine ayarlanabilmektedir. Genellikle masaj ve kese uygulamalarının yer aldığı göbek taşı sıcaklığı yüksek tercih edilirken, oturma ve duvar sıcaklıkları daha düşük ayarlanabilmektedir.

Hamam ısıtma fiyatları

Söz konusu sistemler, kullanılan malzemelerin üretim teknolojilerinin gelişmesi ile daha ekonomik hale gelmektedir. Döviz kurlarının yükselmesi ile ithal ürün kullanan firmaların fiyatları uçmasına karşın ISITMAX yerli üretim  gerçekleştirmesi sebebiyle daha ekonomik çözümler sunmakta, hamam ısıtma, sauna ısıtma sistemlerini halefleri kıyaslandığında daha ekonomik ve ucuz gerçekleştirmektedir.

Bakım gerektirmemesi kullanım maliyetinin alternatiflerine oranlandığında gayet uygun olmakta orta ve uzun vade de kurulum maliyetini amorti ettiği gözlemlenmektedir. Söz konusu ısıtma sistemlerinin hamam imalatı maliyetleri çeşitli etmenlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Hamam ısıtma sistemi kurulum Maliyetini Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Hamam yerden ısıtma sistemlerinin kurulumunda maliyetler çeşitli unsur ve niteliklere göre değişebilmektedir;

• Hamam ısıtıcı sistemin hamam zeminine kim tarafından uygulanacağı ( siz, elektrikçi, taahhüt firması )

• Sistemin uygulanacağı hamamın genişliği

• Hamamın uygulanacağı coğrafi bölge ve mevsim koşulları ( uygulama yapan firmanın masrafları açısından )

Söz konusu sisteme entegre edilen termostat sayısı ve termostatın teknik özelliği ( wi-fi ile uzaktan bağlantı sağlayan termostatlar fiyatı yükseltiyor yada bağımsız olarak kontrol edilmek istenen oturma yeri, duvar ve göbek taşı için ayrı termostat kullanılması istendiğinde ek maliyet gerekiyor ) Göre fiyatlandırmalar değişiklik gösterebilmektedir. Tüm bu etmenler gözetilerek hamam ısıtma ya da sauna ısıtma için gerekli maliyet bütçesi ortaya çıkarılmaktadır.

Hamam ısıtma m2 fiyatları ne kadar?

Sisteminin uygulanması için gerekli malzemelerin kaliteli ve belirli kalite standartlarına sahip olacağı gözetilerek yapılan uygulamalarda metrekare başına 50 EURO gibi bir rakam çıkmaktadır. Ancak söz konusu rakam örnek olmakla birlikte projeye göre farklılık gösterebilmektedir.

Hamam ısıtma ile ilgili sorular

Hamamlarda hangi bölgeler ısıtılır?

Hamam uygulamalarında gerek kendi kültürü gerek kullanım kolaylığı sebebiyle genel olarak yıkanma sırasında temas sağlanan göbek taşı, duvar ve oturma mermer zeminleri ısıtılmaktadır. Teknik olarak hamam içerisinde her alanda ısıtıcı kablo uygulaması yapılabilir. En çok tercih edilen uygulama şekli; sırt bölgesinde 1mt yükseklikte ısıtıcı döşenmesi, oturma alanının tamamı, hamam zemini ve göbek taşıdır.

Göbek taşı ise genellikle ikinci bir termostat ile ayrı kontrol edilerek diğer alanlardan daha yüksek sıcaklıklara ayarlanmaktadır. Bahsedilen alanlarda döşeme altından yapılan ısıtıcı uygulaması arzu edilen hamam sıcaklıklarına kısa sürede ulaşılması ve eşsiz bir konfor deneyimi için oldukça zahmetsiz, hızlı ve ekonomik ideal bir çözümdür.

Hamam ısıtma sistemleri ısınma maliyetini düşürür mü?

Ticari yapılarda bulunan hamam ünitelerinin ebatları ne olursa olsun özellikle sorunsuz çalışması ve bakım istememesi nedeniyle tercih edilmektedir. Bununla beraber kullanılan enerjinin elektrik olması tüketim açısından da sistem hakkında soru işaretleri yaratabilmektedir. Elektrikli hamam ısıtma sistemleri esnek yapıda ısıtma sistemleridir. Hamamın istenilen sıcaklıklara ulaşması için gereken zamanı belli oranda kısaltabilir yada daha uzun sürede ekonomik kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Enerjinin verildiği anda 2 saatte kullanıma hazır gelmesi yada sistemin hiç kapanmadan sezon boyunca açık kalarak aynı sıcaklığı korumasını sağlayabilirsiniz.

Akıllı termostatlar ile işletmenin kullanım yoğunluğu ve çalışma saatlerine göre sistemi programlayarak otomatik olarak kullanım alışkanlıklarınıza göre çalışmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu esnek çalışma koşulları elektrikli hamam ısıtma sistemlerine benzersiz kullanım rahatlığı getirmenin yanında ısınma maliyetlerinde de düşüş sağlamaktadır. Sistemi ekonomik kullanım için programlamak, enerjiyi doğru kullanmak işletme maliyetlerinde alternatif ısıtma sistemlerine göre avantajlı tüketim değerlerini beraberinde getirir.

Hamam ısıtma sistemleri sürekli bakım istememesi ve geniş alanlara sahip hamamların alternatif ısıtma yöntemleri ile aşırı yakacak kullanımı gerekmesi sebebiyle maliyetleri diğer yöntemlere kıyasla çok düşük olmaktadır. Döşenen sistemin uygulandığı sırada yalıtımın da yapılması ve kullanıma başlanılmasıyla hem ısınma maliyetini düşürmekte hem de alternatiflerine göre sağladığı ekonomi ile kendi maliyetini amorti etmektedir.

Hamam ısıtma sistemi bakım gerektirir mi?

Elektrikli hamam ısıtıcı sistemler uygulandıkları yapının / zeminin ömrü ile eşdeğer kullanım süreleri sunarlar. Montaj yapılan zemin değişmediği sürece hamam alttan ısıtma sisteminde kullanılan ve döşeme altında kalan ısıtıcı kablolar bozulmaz, deforme olmaz, yıpranmaz, fonksiyonlarını kaybetmez, mükemmel olarak çalışmaya devam ederler. Özellikle yoğun kullanım ve ağır koşullar gerektiren ticari yapılarda elektrikli hamam ısıtma kullanılan kablolar sayesinde sorunsuz çalışma çok büyük önem arz etmektedir. Bakım gerektirmeme konusunu açmak gerekirse; hamamda belirlenen bölgelere yerleştirilen ısıtıcı kablolar döşemenin altında tesviye harcı / mermer harcı / beton vb malzemelerin altında hava almadan çalışmaktadır.

Kabloların dış kaplaması su, nem, dış şartlara tam direnç göstermesi için özel mühendislik polimerleri ile 4-5 kat yalıtılmaktadır. 20 yıldır çalışan onlarca hamam referansımızın yanında teknik açıdanda kablo ve tel ömrü 100 yıldan fazladır. Diğer açıdan ısıtıcılar ek olmadan her bölge tek seferde döşenmektedir. Döşeme altında ek yada bağlantı yapılmamaktadır. Haraketli bir parçası olmadığı için bozulma riski çok düşük bir ihtimaldir. Gerek kabloların üretim standartlarının yüksekliği, gerekse de devreye alınana kadar tüm süreçlerde test edilerek kontrol edilmesinden ötürü sistem doğru uygulandığında sorunsuz çalışmaya devam edecektir.

Sistemde bakım yada değişim isteyebilecek üniteler ise ısıtıcı kabloların kontrol edilmesini sağlayan termostatlar ve termostatların sıcaklığı ölçmek için ihtiyaç duydukları sensörlerdir. Termostatlar belirli bir çalışma ömrüne sahiptir. Kullanıma bağlı olarak arızalanabilir fakat çözümü ya basittir ya da ürün değişimi kolaydır. Sensörler ise zemindeki ısıtıcıların yanına yerleştirilen duyar elemanlardır. Beton altında gırtlak borusu denilen bir malzemenin içinden geçerek termostat ile ısıtıcı kablolar arasında veri alışverişi yapar. Sensör kablosu arızalanabilir ve değişimi çok kolay olmakla beraber maliyetsiz ürünlerdir.

Büyük ebatlarda kurulan hamamlarda ısıtma sistemini termostatdan ( 16Amp ) beslemek mümkün olmayabilir ve bu durumda sistemi kontrol etmek için kontrol panosu kullanılır. Bu pano içinde yer alan şalt malzemeler zamanla bozulabilir ve elektrikçiler tarafından işlevini kaybeden parçanın değiştirilmesi ile sorun çözülür. Bu bozulmalar çok nadir görülen sorunlardır ve işletmelerin tadilata girmesine gerek olmayan bakımlardır.

,Uygulama esnasında yapılabilecek ve ölçümlerde görünmeyen iki sorun ise ısıtıcı kabloların montaj esnasında üst üste binmesi durumu(kablolar arasında en az 5 cm olmalıdır) ve montaj aşamasında kabloların üzerlerine keskin ( mermerlerin dikine kabloların üzerine konması ) yada ağır cisimlerin ( harç yüklü el arabalarının kabloların üzerinden geçmesi ) konularak dış kılıfa zarar verilmesidir. Bu durumlar başlangıçta sorun olarak ortaya çıkmasa bile ileride bozulmalara yol açabilir. Böyle bir sorunda hassas ölçerler ile kablonun nerede koptuğu tam olarak tespit edilerek ilgili alanda kırma ve tadilat işleri yapılır. Şimdiye kadar böyle bir sorunla karşılaşmamış olsak da ihtimaller dahilindedir. Montaj bu açıdan oldukça büyük önem arzetmektedir.

Olası hamam yerden ısıtma arızası komple hamamın çalıştırılamamasına sebep olur mu?

Profesyonel ekiplerce uygulanmış bir Hamam ısıtıcı sistem genellikle arıza vermemektedir ancak olası arıza durumunda teknolojik makinalar ile arıza tespit çalışması yapılmakta ve en kısa sürede problem giderilmektedir. Hamam ısıtma sistemlerinde ısıtıcı kablolar yada önceden ölçüye uygun hazırlanmış ısıtıcı şilteler; sırt, oturma, zemin yada göbek taşı gibi alanlarda birbirinden ayrı olarak döşenmektedir. Kabloda olabilecek her hangi bir arıza sadece kendi bölgesinde arızaya sebebiyet verecektir. Sistem çalışmaya devam edecek olup sadece müdahale edilecek alan soğuk kalacaktır. Hamam ısıtma sistemimiz işletmelerin ihtiyaçları düşünülerek kesintisiz hizmet vermek üzerine tasarlanmaktadır.

Elektrikli hamam ısıtma sistemleri patlamaya ya da elektrik çarpmasına sebep olur mu?

Hamam ısıtıcı sistemler olası topraklama ve elektrik sigorta sistemlerine bağlanmakta kaçak ya da arıza durumunda koruma sistemleri devreye girmektedir. Sistemin elektrikli oluşu ve kaliteli malzeme kullanılması sebebiyle de buharlı sistemlerde gerçekleşen patlamalar ve ölümlü kazalar meydana gelmemektedir.

Hamam ısıtma sistemleri tarihi hamamlara uygulanabilir mi?

Tarihi hamamlarda ısıtma işlemi teknik şartnameye bağlı kalarak yenileme projesi kapsamında değerlendirilebilir. Isıtıcı kabloların döşeme harcının altında kalması gerekmektedir. Bu doğrultuda mimari yapıya müdahale etmeden döşemenin değiştirilebileceği projelerde rahatlıkla kullanılabilir.

Hamam ısıtma sisteminin ömrü ne kadardır?

Hamam alttan ısıtma sisteminin ömrü tecrübeli personel ve kaliteli malzeme kullanılma koşulu ile döşenecek hamam binası ile aynı olmaktadır. Sistem kurulumu gerçekleştirilirken gerekli bakımlar gerçekleştirilerek kullanım ömrü 100 yıl olarak hedeflenmektedir. Amacına uygun kullanılması şartıyla belirlenen ömrün tamamıyla sağlıklı bir biçimde kullanılması mümkündür. Hamam uygulamaları genelde ömürlük olmaktadır.

Hamam ısıtma sistemi neme ve buhara bağlı olarak çürür mü?

Söz konusu ısıtma sistemleri döşeme esnasında gerekli yalıtım ve koruma önlemleri gerçekleştirilerek uygulanırlar. Döşeme için kulanılan kabloların kaplaması neme suya ve darbele karşı dayanıklı olarak üretilmiştir. Isıtma sisteminin metal içermemesi ve koruyucu kaplamalara sahip olması sebebiyle su, nem vb. sebeplerle çürümesi mümkün değildir.

Hamam yerden ısıtma sistemi inşaat sırasında yapılabilir mi?

Hamam ısıtıcı sistemler hamamların kaba inşaatlarının bitmesinden sonra rahatlıkla uygulamaya konabilmektedir. Ayrıca inşaat sırasında yapılan sistemler daha çok seçeneğe ve montaj imkanlara sahip olmaktadır. Hamam ısıtma projeleri hamam inşaat projeleri ile beraber gerçekleştirilebilmektedir.

Hamam ısıtma sistemleri programlanabilir mi?

Hamamlara uygulanan kaliteli sistemleri ile gelişmiş teknoloji ile artık programlama mümkün olmaktadır. Hamam ısıtma projesine entegre edilecek dijital termostatlar ile hamam açılma saatinden daha önce sistem devreye girebilmekte ve kapatılmasına yakın saatlerde kendi kendine devreden çıkabilmektedir. Bu sayede ısıtma maliyetleri sürekli çalışmaması sebebiyle düşürülmekte ve hamam işletme maliyetlerinde olumlu düşüşler gözlemlenmektedir.

Hamam ısıtma sistemleri evlere uygulanabilir mi?

Bazı lükse evler kendi mini hamamlarına sahip olabilmektedir. Hamam ısıtıcı sistemlerin bu mini hamamların konforunu artırmak için uygulanmasında hiçbir sakınca yoktur. Mermer kaplama ile oluşturulmuş banyolara hamam ısıtıcı sistemleri uygulanabilerek mini göbek taşı ısıtmada ultra konfor sağlayabilmektedir. Burada belirleyici unsur kullanıcının istek ve beklentileridir.

Hamam ısıtma sistemi ile hamam zemin ve duvarları kaç dereceye kadar ısıtılabilmektedir?

Hamam ısıtıcı sistemin termostat ayarları göbek taşı, oturma zemini ve duvarlar için farklı programlanmakta direkt cilt ile temas etmesi sebebiyle yanıklar oluşmaması için max göbek taşı sıcaklığı 50°C-55°C’ye oturma zemini ve duvarlar 40°C-45°C olarak ayarlanabilmektedir. Isıtma dizaynlarında her zemine ayrı °C uygulanabilen dijital termostatlar yer verilmektedir.

Olası termostat arızası durumu yanıklara sebebiyet verebilir mi?

Hamam yerden ısıtma projesi insan sağlığı ve canı gözetilerek uygulanmaktadır. Zeminlere uygulanan kablo yoğunluğu ve sürekli çalışmayla oluşacak max sıcaklıklar daha kurulum aşamasında gözetilmektedir. Oluşturulan sistem maksimum 55°C’ye kadar ısınmaktadır. Olası termostat arızası durumu gerekli bakımları yapılan sistemlerde pek mümkün olmamakta fakat olduğu varsayılırsa da sistemin ısınma kabiliyeti maksimum 55°C olduğu için kaza ve yanıklara sebebiyet veremez. İnsan canı ve sağlığı sistem kurulumunun ana unsuru olmaktadır.