Hamam ısıtma

Elektrikli Hamam Isıtma Sistemleri

Günümüz koşullarında elektrikli ısıtıcı kablo uygulamaları ile hamam ısıtma, güvenli olmasının yanı sıra çok daha pratiktir ve kurulum maliyeti oldukça düşüktür.

Isıtıcı Kablo ile Hamam Isıtma

Hamamı ısıtmaya ihtiyaç duyduğunuz anda, tek bir termostat ayarı ile istenen sıcaklığı kısa zamanda hissedebilirsiniz.Kaizen tarafından uygulanan, hamam ısıtma sistemlerinde kullanılan ısıtıcı kablolar 20 yıl garantilidir.Hamam ısıtma sistemlerinde, seri dirençli ısıtıcı kablolar tercih edilerek güvenli ve konforlu bir ısınma sağlanmaktadır.

Hamam Isıtma Sistemlerinde Kullanılan Isıtıcı Kablolarda Güvenlik

Sistem tamamen zırhlı ısıtıcı kablo ile yapılmakta olup, herhangi bir kaçak durumunda sistem ısıtıcı kablo sistemi kapanacak şekilde dizayn edilmektedir.Kaizen her boy ve ebatta hamam ısıtma işini, ısıtıcı kablo ve ısıtıcı şilte uygulaması ile yapmaktadır. Hamamlarda ısıtıcı kablo kullanılması ile kazan dairesine gerek yoktur.

Sıcaklığa ihtiyaç duyduğunuz anda tek bir termostat ile anında sıcaklığı hissedebilirsiniz. Kaizen tarafından uygulaması ve üretimi yapılan elektrikli ısıtıcı kablo ile hamam ısıtma sistemleri 20 yıl garantilidir. Türk hamamları, saunalar, masaj salonları, villalarda kullanılan hamamlar, ev banyolarının bir kısmının hamam haline getirilmesiyle oluşturulan hamamlar, butik otel yada spa merkezlerinde bulunan hamamların her mevsim ısıtılmaya ve düzenli bir ortam sıcaklığında işletilmesine ihtiyaç vardır.

Bu noktada, en çok kullanılan hamam ısıtma sistemleri sulu ve elektrikli sistemlerdir. Sulu sistemler ile elektrikli ısıtıcı kablolar ile yapılan ısıtma arasında kurulum maliyeti, işletme giderleri, rejim suresi, güvenlik, bölgesel sıcaklık kontrolü, kurulum süreçleri gibi pek çok fark bulunmaktadır. Tam bu noktada elektrikli hamam ısıtma sistemleri, diğer alternatiflere göre daha verimli ve konforlu olarak öne çıkmaktadır.

Hamamlarda ısıtılacak bölgeler; zeminler, göbek taşı, baldır bölgesi ve sırt dayama bölgesidir. Hamam ısıtma sistemlerinde, elektrikli ısıtıcı kablolar ile göbek taşı, oturma ve sırt dayama alanları birbirinden bağımsız kontrol edilebilmektedir. Bu kontrol kolaylığı ile ısıtma maliyeti düşürüldüğü gibi konfor üst seviyeye çıkarılmıştır.

Örnek olarak göbek taşı 50°C sıcaklıkta tutularak, oturma ve sırt dayama alanları 35°C sıcaklığa ayarlanabilir.Isıtıcı kabloların esnek yapıları, uzun ömürlü oluşları ve yüksek isi iletim değerleri ile hamamlarda konforlu, ekonomik, kullanımı kolay, otomatik ve sağlıklı ısıtma imkânı için tasarlanmışlardır.

Hamamlarda Kullanılan Elektrikli Isıtma Sistemlerinin Başlıca Avantajları

  • Elektrikli hamam ısıtma sistemlerinin kurulumu kolaydır. Sistem bakım gerektirmez, sulu sistemlerde olduğu gibi makine, kazan dairesine ve tesisata gerek yoktur.
  • Elektrikli hamam ısıtma sistemi, devreye alındığı anda ısınmaya başlar ve çok kısa sürede hamamı kullanmaya başlayabilirsiniz (Mermerin ısınması 20-30dk, hamamın tamamen kullanma açılması 1-2 saat). Bununla beraber sulu sistemlerde hamamın kullanma hazır hale gelmesi için yaklaşık 24 saate ihtiyaç vardır, bu nedenle elektrikli hamam ısıtma hamamlar için ideal bir ısıtma şeklidir.
  • Uzun ömürlüdür, Kaizen seri dirençli ısıtıcı kablolar, tam koruma zırhlı, su geçirmez, zemin altında uzun yıllar çalışmak için üretilmiştir. Dışarıdan bir müdahale olmadığı takdirde bina yaşı ile eşdeğer ömrü vardır.
  • Gelişmiş sıcaklık kontrolüne imkan sağlar. Akıllı termostatlar sayesinde, istenilen bölge birbirinden bağımsız, dolayısıyla farklı sıcaklıklarda çalıştırılabilir. Hamam girişine konulan akıllı termostatlar ve sensörler aracılığı ile hassas sıcaklık kontrolü yapılmakta ve sistem istenilen değerlerde çalışmaktadır. Dijital termostat ekranı üzerinden sıcaklığı görebilir, istenilen zamanda otomatik çalış-dur gibi pek çok komut verebilirsiniz.
  • Son derece güvenlidir. Elektrikli hamam ısıtmasında kullanılan seri dirençli ısıtıcı kablolar, hamam gibi ıslak ve nemli alanlarda, yoğun çalışma temposunda, uzun seneler çalışması için Kaizen tarafından özel olarak üretilmişlerdir. Bu nedenle seri dirençli ısıtıcı kabloların arıza vermemesi için tüm güvenlik ve izolasyon kaplamaları yapılmıştır.
  • Sistemin arıza yapması kuruluma bağlı olarak düşük bir ihtimal olsa da elektrikli ısıtma sistemlerinde arızanın nerede olduğunu bulmak, gerekli ekipmanlarla çok basittir, bu nedenle tamiri de daha az zahmetli olarak gerçekleşmektedir.