Gelişen teknolojiyle birlikte internet sosyal hayata yön veren, kişilerin bilgiye kolayca ulaşmasını ve özgürce kendini ifade etmesinin sağlayan eğitim, ticaret, iletişim, yönetim olmak üzere hayatın her alanında kullanılmaktadır.2020 yılından sonraki 10 yıl boyunca bu teknoloji ile kişiler interneti kullanmaya devam edecektir.

Web 4.0 Ne Anlama Gelir ?

Eğitim ve teknolojik gelişmeler adına devrim niteliğindedir. Bu internet teknolojisi sayesinde fiziki disklerin kullanımı bırakılacak ve sanal ağlar üzerinden etkileşime geçen yapay zeka işletim sistemleri devreye girecektir.

Web 4.0 sayesinde makineler insan beynine paralel olarak hareket edecek ve doğrudan insan beyniyle etkileşimde olacaktır. Tıpkı bir insan beyni gibi veriyi algılayacak olan yapay zeka sayesinde internet kullanıcısı sevdiği, ilgi alanı dahilindeki veriye kolaylıkla hatasız bir şekilde ulaşabilecektir. Ayrıca insan gibi öğrenme, kendisini bilgi yönünden güncelleme ve geliştirme özelliklerine de sahip olacaktır.  Böyle internet kullanıcısının zaman içerisinde değişen ilgi alanları ve isteklerine göre yapay zeka kendisini yenileyecektir. Web 4.0 ile birlikte gerçek yaşam sanal ortama taşınacaktır. Söz konusu internet döneminin ilerleyen zamanlarında ise zenginleştirilmiş gerçeklik olarak sınıflandırılan teknolojiden de yararlanılacaktır. Yerel disk kullanımı son bulacak ve kişisel veriler bulut bilişim uygulamasında depolanacaktır.

IoT entegre cihazlarla donatılmış akıllı evler, çok yakında hayat standardı haline gelecek.

İnternet uzun zamandır bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlarla sınırlı değil. Artık günlük hayattaki pek çok cihaz, internete bağlanarak birbirleriyle bağlantı kurabiliyor. Televizyonlardan klimalara, arabalardan buzdolaplarına kadar pek çok cihazı uygulamalarla kullanabiliyoruz. Henüz internete erişebilen bu tip cihazlarla çok karşılaşmıyor olsak da, yakın gelecekte sayıları katbekat artarak gözden kaçıramayacağımız kadar çoğalacaklar.Peki yakın gelecekte internet ile donatılmış nesneler hayatımızda neleri değiştirecek ?

Evinizi sesiniz kontrol edecek

Buzdolabınızın, içeriğindeki sebze vb. yiyecekler belirlenen oranın altına indiğinde, onay vermeniz kaydıyla markete sipariş göndereceği dönemler çok da uzak değil. Otomobilinizle eve yaklaşırken, aracınızdan evinizdeki ısıtma sistemine mesaj gitmesi ve sizi kışın sıcak yazın ise soğuk bir evin karşılaması da yakın geleceğin akıllı ev uygulamalarının temelinde yer alacak. Sesli asistanlar vasıtasıyla açılan perdeler, panjurlar, ışıklar, ses sistemi ve televizyon da çok yakında akıllı evlerin standardı haline gelecek. Sesli asistanlar bir nevi evin yönetim paneli rolü üstlenerek, kullanıcının ev içerisindeki uygulamaları yönetmesini sağlayacak.

Örneğin kapıyı kilitlemeden yattığınızda, yataktan kalkmak zorunda kalmadan kapıyı kilitleyerek güvenliğinizi sağlamanız mümkün olacak. Sabahleyin çay makinesinin çayı hazırlamasını sağlamak için yataktan kalkmanıza da gerek olmayacak zira siz sesli komut verdiğinizde, bu bilgi entegre çalışan çay makinesine iletilecek. Geleceğin akıllı evleri izlemek istediğiniz programları da size tam zamanında açacak. Örneğin siz sesli asistanınıza X takım ile Y takımın maçını izlemek istediğinizi söyleyeceksiniz. Sistem yayın akışlarından maçın hangi kanalda ve saatte olduğunu bulacak ve başlama vuruşuyla birlikte televizyonunuz ilgili kanala geçecek.

Gün geçtikçe bu senaryolar bilim kurgu filmi gibi görünmemeye başladı. Zira Nesnelerin İnterneti ile birlikte akıllı evlerin hayatımızın gerçeği haline gelmesi an meselesi. Yüzlerce yıldan beri gelen gelenekselleşmiş ev kullanım düzeni, teknolojiyle birlikte değişiyor ve dönüşüyor. Günümüzde hem güvenlik hem tasarruf hem de konfor noktasında evler için pek çok akıllı uygulama mevcut. Gelecek akıllı evlerde ve akıllı evlerin ihtiyaç duyduğu uygulama ve materyaller de Kaizen Isıtma sunuyor.Konfor ve güvenlik yönetimi çözümleri ile Kaizen, akıllı evlerin ve dolayısıyla geleceğin dünyasına ilk adımı atmanızı sağlıyor.

Günümüzün en popüler sözcüklerinden biri akıllı söcüğü. Hemen hemen her şey akıllı sıfatıyla birlikte sunuluyor ve hem gündelik hem de kurumsal yaşamı kolaylaştırmayı vaat ediyor. Akıllı dünyada yapabileceklerimiz hayallerimizle sınırlı. Peki ama akıllıdan kastımız nedir ?

Bugün geldiğimiz noktada Web 4.0 dan bahsediyoruz, yani bilgisayarlar kendi aralarında ve başka cihazlarla konuşuyor. Teknoloji herşeyin daha hızlı şekilde yaşanmasını mümkün kılıyor.Mini bilgisayarlar olarak kullandığımız cep telefonlarımız, evdeki buzdolabı ile konuşup soğutma derecesini değiştirme komutu verebiliyor. Evimizdeki kombi, biz henüz eve bile varmadan devreye girip ısıtma işlemine başlayabiliyor. Evimiz, uzaktan erişim ile parmaklarımızın ucuna geliyor.

Bunların bize faydası ne ?

Teknolojinin, özellikle de bilişim teknolojilerinin sadece işletmelerin işine yarayacağının düşünüldüğü günler çok geride kaldı. Bugünkü hızlı yaşam tempomuzda en büyük öncelik, kolaylık. Kalite standartlarımız akıllı evler in parlak fikirleriyle ve yaratıcı cihazlarıyla gittikçe yükseliyor.

Bir evi akıllı yapan özellikler neler olabilir ? Hızlıca bir beyin fırtınası yapabiliriz: LED ampuller ortama göre otomatik açılıp kapanabilir; ısıtma sistemi biz eve ulaşmadan sıcaklığı konfor seviyesine çıkarabilir. Fırınımız bizden önce harekete geçip eve girdiğimiz anda sıcacık bir lazanyayla karşılanmamızı sağlayabilir. Sabah uykulu gözlerle çay demlememiz gerekmez, çayımız hazır olabilir. Biz evde yokken evcil hayvanımızın mamasının bitmesi sorun olmaktan çıkar. Tek bir tuşla mama depolama haznesinden mama kabına mamalar akabilir.

Buzdolabından küçük ev aletlerine, ısıtma sisteminden duşlarımıza kadar her alanda yapay zeka ve nesnelerin internetinin etkinlerini görebiliyoruz. Rutinimizin sistem tarafından öğrenilmesi ve sistemin öğrendikleri doğrultusunda aksiyon alması akıllı ev teknolojilerinin temelini oluşturuyor. Sistemin geleceğindeyse öğrenmeleri doğrultusunda çıkarımlar yapabilmek ve süreçleri bağımsız olarak yönetmek ve insiyatif alabilmek var.

Biz ne bekliyoruz?

Akıllı kategorisindeki ürünler sadece konfor değil, kolaylık, keyif ve güvenlik de sunuyor. Peki ama bizim önceliklerimiz neler? Bireylerin yüzde 78’i akıllı ev teknolojilerinin hayatları üzerinde etkili olacağını söylüyor. Bu etkinin ilk sıralarında ise güvenlik geliyor. Yani aslında öncelikli beklentimiz güvenlik. Bunu enerji verimliliği ve aydınlatma, eğlence, sağlık ve akıllı cihazlar takip ediyor.

Güvenlik ve enerji verimliliğine odaklanan beklentilerimizin haklılığı tartışılmaz.Yani kendimizi güvende hissetme ihtiyacımız, başka pek çok beklentinin önüne geçiyor. Bunu anlayan markalar, bireye odaklanarak hizmet veriyor. Kar buz eritme ve don önleme çözümleri sunan Kaizen Isıtma gibi.

Akıllı termostatların 8 avantajı

Bir evin enerji tüketiminin neredeyse yarısı ısıtma sistemlerinden kaynaklanır. Bu alanda yapılacak iyileştirmelerle enerji giderlerinizi kayda değer oranda azaltabilirsiniz. Standart bir termostat ünitesinin akıllı termostat ünitesinden ne farkı var ?  diye sorduğunuzu duyar gibiyiz.

Akıllı termostat ünitesini standart termostat ünitesinden ayıran en büyük özellik zaman bazlı program yapılabilmesidir. Uygulama ile uzaktan erişebileceğiniz termostat ünitesinin zaman programını evinizde olmasanız dahi set edersiniz. Zaman programı ile birlikte kullandığınız termostatınız kısa bir sürede evinizin koşullarını öğrenecek ve dış hava sıcaklığını da göz önünde bulundurarak evinizin ideal sıcaklığa en verimli şekilde ulaşmasını sağlayacaktır.

1. İnsan kaynaklı hataları ortadan kaldırır

Akıllı termostatlar günlük programınızı ve tercihlerinizi öğreniyor. Bu sayede kış aylarında evinize doğru yola çıktığınızda dereceyi yükseltiyor, evde olmadığınızda ise düşürüyor veya kapatıyor. Yani evden çıktığınızda ısıtma sistemini kapatmayı ya da kombinin derecesini düşürmeyi unutmanız bir problem değil. Akıllı termostat bunu sizin yerinize yapıyor ve böylece eviniz, sizi her zaman en uygun sıcaklıkta karşılıyor. Bu da hem enerji hem de zaman tasarrufu anlamına geliyor.

2. Evinize sahip çıkar.

Akıllı termostat üniteniz sayesinde evinizin sıcaklığını uzaktan kontrol edebiliyor ve yönetebiliyorsunuz.

3. Yaşam programınıza uyum sağlar.

İşten eve erken döndüğünüzde, planlarınız değiştiği için eve dönmekten vazgeçtiğinizde veya bir pazar sabahı henüz yataktan çıkmamışken evin biraz daha ısınmasını istediğinizde akıllı termostat ünitenize mobil cihazınızla olduğunuz yerden talimat verebilirsiniz.

4. Dijital bildirimler gönderiyor.

Akıllı Termostat ünitesi, evinizdeki sıcaklık derecesi önceden belirlediğiniz sınırların altına düştüğünde veya üzerine çıktığında size e-posta ile haber veriyor ve düzenleme yapmanızı sağlıyor. İnternet bağlantınızdaki sıkıntıları da eş zamanlı olarak sizinle paylaşıyor.

5. Enerji tasarrufu sağlar.

Bir akıllı termostatın sağladığı en büyük avantaj enerji tasarrufudur. Yaşam şeklinizi ve alışkanlıklarınızı öğrenen akıllı termostat, evinizin ihtiyaç duyduğunuzda ideal sıcaklıkta olmasını ve konfordan ödün vermeden tasarruf etmenizi mümkün kılıyor.

6. Kolayca kullanılabiliyor.

Karmaşık tuşlar veya sistemlerle uğraşmanıza gerek yok. Kullanıcı dostu özellikleri, modern ekran tasarımları ve kullanışlı aplikasyonları sayesinde akıllı termostatları kullanmak çok kolay!

7. Zaman programı ile %30’a varan tasarruf sağlıyor.

Akıllı Termostat ile haftanın farklı günleri ve değişen programınıza uygun olacak şekilde zaman programı oluşturabilirsiniz. Sadece gerekli olduğunda sıcaklığı konfor seviyesine yükselterek %30’a varan tasarruf elde edebilirsiniz.

8. Hızlı programlarla seçim yapmanızı kolaylaştırır.

Cep telefonunu kullanarak ‘Ekonomi’, ‘Uzaktayım’ ve ‘Isıtma Kapalı’ hızlı programlarından birini seçebilirsiniz. Standart haftalık programınıza dönmek için hızlı programı iptal ederek, haftalık programı devreye almanız yeterli olacaktır.

Kombi Kullanıcılarının %25 i yeteri kadar ısınmadığından şikayetçi. Ya sizinki ?

Türkiye’de bir evin aylık ortalama doğal gaz gideri 250 TL. Eviniz büyüdükçe bu tutar daha da artıyor. Aylık toplam harcamanızın %16 sını oluşturan doğal gaz harcamanızı kontrol edebilmek ve daha az fatura ödemek için oda termostatı tercih edin.

Oda termostatları, evinizdeki oda sıcaklığını ölçerek kombinizin belirlediğiniz sıcaklık değerini sabit tutacak şekilde çalışmasını sağlar. Oda sıcaklığının, konforlu sıcaklık değeri olarak belirlenmiş 21oC’nin üzerine çıkması halinde, her 1oC lik sıcaklık artışı yakıt tüketiminizin % 10 oranında artmasına sebep olur.
Evinizi; zaman programlaması yapan bir termostat ile, sadece kullandığınız zamanlarda ısıtarak maksimum tasarruf elde edersiniz.

Oda Termostatı ve Termostatik Radyatör Vanasını birlikte kullanın %40 a varan tasarruf sağlayın.

Termostatik Radyatör Vanası (TRV) ayar değerine bağlı kalarak, oda sıcaklığını sabit tutmak için radyatöre giden suyun miktarını düzenler. Oda sıcaklığının, güneş vurması gibi çevresel sebeplerle değiştiğini algılayarak sıcaklık dalgalanmalarının önüne geçer ve daha fazla tasarruf etmenizi sağlar.

Evinizde en çok kullandığınız odanın sıcaklığını programlanabilir bir termostat ile kontrol ederken, daha az kullandığınız odaların sıcaklığını TRV ile, daha düşük seviyede tutarak daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Termostat, en basit tanımı ile oda sıcakığını ölçümleyerek, ölçümlenen sıcaklık hedef değerinin altına düştüğünde ısıtma sistemini çalıştırıp hedef sıcaklık değerine ulaşıldığında sistemi kapatır.Günümüzde kombi kullanılan sistemlerden, merkezi ısıtma sistemleri ve yerden ısıtma sistemlerine kadar bir çok farklı uygulamala birlikte çalışacak farklı termostat modelleri bulmak mümkün.

Isıtma sisteminin yönetimi akıllı evlerden bahsettiğimizde de öne çıkan konuların başında geliyor. Konfordan ödün vermeden tasarruf edebileceğimiz sistemler odak noktamız haline geldi. Akıllı cihazlarınızla, bir uygulama üzerinden erişebileceğiniz termostatınız ya da WiFi gibi akıllı zon kontrolü yapabileceğiniz kontrolörlerle haftalık ısıtma programı oluşturabilir, aynı gün için farklı sıcaklık seviyeleri belirleyebilirsiniz.

Enerji verimliliği denince ilk aklımıza gelen düşük enerji tüketimi ile yüksek aydınlatma sağlayan ampuller, A++ enerji sınıfı beyaz eşyalar ya da kullanılmadığında fişten çıkarılan elektronik cihazlar. Soğukların iyiden iyiye hissedilmeye başlandığı, sıcaklıkların gittikçe azaldığı kış günlerinde ısınma ihtiyacımız her geçen gün artıyor.

Elektrik tüketimi ve aydınlatma odaklı enerji verimliliğiyle kıyaslandığında, 28 kata kadar daha fazla enerji tüketimini temelde “ısınma” ihtiyaçlarımız için tüketiyoruz. Bu nedenle enerji verimliliği sağlamanın yolu da bu ihtiyaçları karşılarken alacağımız basit önlemlerde gizli.

Lüzumsuz olduğunda ışıkların söndürülmesi gibi basit ve uygulaması kolay alışkanlıkları ısınma ihtiyaçları için de uygulamaya başladığımızda, evimizde çok daha fazla enerji tasarrufu sağlamak mümkün oluyor. İşte enerjiyi daha verimli kullanmanızı sağlayacak, enerji giderlerinizi düşürecek 5 kolay yöntem:

Doğru kıyafetleri giyin

Enerji verimliliğinde ilk adım kendimizden ve alışkanlıklarımızı değiştirmekten başlıyor. Hava sıcaklığına uygun, alerjiye sebep olmayan kıyafetler giymek, ısınma ihtiyacını kayda değer oranda etkiliyor. Kış aylarında evde tişörtle gezmek, hem daha fazla enerjiyi gereksiz tüketmenize neden olur hem de ani ortam ve sıcaklık değişikliklerinde kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olabilir.

Evinizdeki hava sızıntılarını kapatın

Odaların gün içinde birkaç defa havalandırılması, özellikle hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyulan kış aylarında sağlık açısından önem taşıyor. Ne var ki bu havalandırma sizin kontrolünüzde olmalı. Evin herhangi bir bölümünde sürekli olarak hava sızıntısının olduğu bir nokta varsa, ısıtma sisteminiz evinizi belirlenen sıcaklığa getirmek için durmaksızın çalışacaktır. Bu da enerjinin verimsiz kullanımı demek olur. Eski usul baca deliklerinden, kırık pervazlara kadar, evinizde sürekli hava akışına neden olan tüm sızıntıları önlediğinizden emin olun.

Termostatı makul bir ısıya ayarlayın

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklanan ideal oda sıcaklığı ortalama 19oC. Yaş ve sağlık durumuna göre farklılık gösterse de aslında düşük sıcaklıklarda daha rahat ediyoruz. Enerji verimliliğinin yanı sıra daha konforlu  bir yaşam için termostatınızı 20 derecenin üzerine çıkarmamaya özen gösterin.

Programlanabilir bir termostat kullanın

Programlanabilir termostatlar, günün farklı saatleri için farklı sıcaklık değerleri belirlemenize olanak tanır. Böylelikle bir kez ayarlama yaptıktan sonra, günün her saatinde ihtiyacınız olan ısınmayı sağlayabilirsiniz. Uyku sırasında ısınma ihtiyacı en aza indiği için, her akşam kombiyi veya petek vanalarını kısıp, ertesi sabah yükseltmek gerekmez. Özellikle bahar aylarında yaşanan gün içi sıcaklık değeri oynamalarından etkilenmez ve yüksek sıcaklıklardan faydalanarak tasarruf sağlarsınız.

Sadece ihtiyacınız olan odaları ısıtın

Özellikle çok odalı evlerde, evin bir kısmı gün içinde mutlaka boş kalır. Bu odaların boş oldukları süre boyunca ısıtılması, gereksiz enerji tüketimine sebep olacaktır. Zon kontrolü yapabileceğiniz WiFi özellikli termostat ünitesini tercih ederek evinizdeki tüm odaların sıcaklıklarını ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Böylece ihtiyaç dışı ısıtma ve soğutmalardan kolayca kaçınabilir, enerji verimliliği sağlayabilirsiniz

Yakın zamana kadar ülkelerin gelişmişlik seviyesini belirlemede en önemli kriterlerden biri de enerji tüketimiydi; bir ülke ne kadar fazla enerji tüketiyorsa o kadar fazla üretim yaptığı ve refah düzeyinin yüksek olduğu kabul edilirdi.Günümüzde ise bu değerlendirme geçerliğini yitirmiş durumda; artık gelişmişlik, ülkelerin ne kadar çok enerji tükettiğiyle değil, ne kadar az enerji kullanıp ne kadar çok iş yapabildiğiyle ölçülüyor, yani enerji yoğunluğunun düşük olmasıyla.

Türkiye’de enerjinin yaklaşık yüzde 33’ü binalarda kullanılıyor. Binalarda tüketilen enerjinin büyük kısmı, yüzde 70-90’ı ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor. Geriye kalan yüzde 10-30 luk bölümden ise aydınlatma ve elektrikli cihazlar sorumlu.

Dünya nüfusundaki hızlı artış, teknolojideki hızlı gelişme, öte yandan şu an ağırlıklı olarak kullanılan enerji kaynaklarının sınırlı oluşu ve iklim değişikliği tehlikesi, enerjiyi dünya gündeminin en üst sırasına yerleştirdi. Enerji tüketiminde, dünyanın çizdiği olumsuz tablo nedeniyle enerji verimliliğini ve alternatif enerji kaynaklarının kullanım çeşitliliğini artırma yolları aranıyor.

Günümüzde enerji tüketiminin en yoğun olduğu alanlar arasında imalat, elektrik üretim ve dağıtımı, inşaat, ulaştırma ve ısınma sayılabilir. Özellikle ısınma, hatta genel olarak iklimlendirme konusunda enerji verimliliğine yönelik önemli bir açık olduğu görülüyor. Ülkemizde de önemli bir paya sahip olan ısınma amaçlı enerji kaynaklarında katı yakıtlar, doğal gaz ve elektrik enerjisi tüketimi başı çekiyor. Doğal gazlı ısınma sistemlerinin yaygınlaşması, enerji tüketimi ve tasarrufu konusunda daha fazla bilinç oluşmasını sağladı. Bununla birlikte oda termostatı sistemlerini kullananların sayısı da yükseliyor. Termostatlar, etkili bir enerji yönetimi sağlayarak enerjiden kayda değer oranda tasarruf edilmesini mümkün kılıyor.

Programlanabilir termostatlarla ısıtma enerjisinde maksimum verimlilik

Akıllı termostatlar, programlanabilir özellikleriyle evinizin iklimini ihtiyaçlarınıza en uygun hale getirmenin yanı sıra enerjiden en yüksek düzeyde tasarruf edilmesini sağlıyor. Farklı ihtiyaçlara göre sıcaklık ayarlamasının yapılabilmesi, örneğin gece uyumadan önce daha düşük sıcaklık, hafta sonu eve geç geleceğiniz için ısıtma sisteminin siz gelene kadar kapalı kalması, enerjinin ve dolayısıyla da enerjiye harcadığınız paranın ve olumsuz çevresel etkilerin minimuma düşürülmesi anlamına geliyor.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this