Çatılarda kar yükü problemi çözümleri

Bulunduğu coğrafi konum nedeniyle ülkemizde farklı iklimler yaşanmaktadır. Karasal iklimin yaşandığı bölgelerimizde, yoğun kar yağışı ve buzlanma görülebilmektedir. Kar da rüzgar gibi daha az önemsenen yüklerden biridir. Çünkü kar nedeniyle meydana gelen kayıplar genel olarak maddi kayıplardır. Kar yükü çatılara etkimektedir. Çatılar genel olarak herhangi bir hesap yapmadan, projelerde sadece birkaç detay sunulmasıyla geçiştirilmektedir. Ancak ülkemizde son yıllarda yaşanan kar olayları, çatıların mutlaka projelendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Kar yükünün sadece belirli bölgelerde daha etkin olmasının da etkisiyle, kar yükü konusunda yapılan çalışmalar oldukça azdır. Çatısı olmayan terasa sahip betonarme yapılarda kar yüklerinden meydana gelen hasara rastlamak oldukça zordur. Konut türü yapılarda ahşap çatılar bulunsa da bunların açıklıkları nispeten daha küçük olduğundan, kar nedeniyle çatılarda hasar oluşsa da bunlar yerel düzeyde kalmakta ve ortaya çıkan hasar da nispeten sınırlı düzeyde kalmaktadır. Ancak, özellikle sanayi yapılarında ve pazaryeri gibi yapılarda büyük açıklıklı çelik çatılar yapılmak durumunda kalınmaktadır.

Bunların tasarımında ya da detaylandırılmasında bir eksiklik ya da bir kusur varsa, bu çatılar hasar görmekte ya da yıkılmaktadır. Bu hasarlar maalesef konutlardaki çatı hasarları gibi yerel olmamakta ve meydana gelen hasarlar da sınırlı düzeyde kalmamaktadır. Zira bu yapı eğer bir Pazar yeri ise altında insanlar yaralanabilir ya da hayatını kaybedebilir. Eğer bir fabrika yapısı ise içerisinde çalışanlar bulunduğundan yine yaralanmalara ve can kayıplarına neden olabilir. Bunun yanında içerisindeki değerli makinalar çalışamaz duruma gelebilmekte ve ekonomik açıdan daha da zararlı yönü belirli bir süre fabrikanın çalışamaz durumda kalmasına neden olmaktadır. Bu da pazar kaybına kadar varabilecek ve uzun yıllar etkisini sürdürecek maddi kayıplara yol açabilmektedir.

Kar buz eritme sistemleri

Yapılar servis ömürleri süresince birçok yüke maruz kalırlar. Bu yüklerden biri de yapıya etkiyen kar yüküdür. Türkiye’de yapı tasarımında kullanılan kar yükleri TS 498/1997’e göre belirlenmektedir. Birçok çelik yapı, üzerine etkiyecek kar yüklerinin yetersiz alınması, proje, imalat ve bakım aşamalarındaki eksiklik sebebiyle hasar görmekte hatta çökmektedir.

Memran çatı yüzeyi ısıtma sistemi

Büyük açıklıklara sahip spor tesisleri, hal ve sanayi yapılarında kar birikmesi sonucu birçok çelik çatı çatı hasar görmekte hatta çökmektedir.Uygulamada sıkça karşılaşılan bu sorunların büyük çoğunluğunu çelik çatı tasarımında kullanılan yüklerin eksik hesaplanması, proje, işçilik, bakım hataları ve kar temizleme önlemlerinin alınmamasından kaynaklanmaktadır.

Kar buz eritme amaçlı çatı kenarı ısıtma sistemi

Çatı tasarımı yapılırken kullanılan yüklerden biride kar yüküdür. Çatının kar yüküne çatının şekli, eğimi, çatı yüzeyinin pürüzlülüğü, çatıda bulunan yapısal engeller, yapının rüzgâr alma durumu, yapı-çatı arası ısı geçişi, çatının güneş alma durumunun etkisi vardır. Bu etkenler arazi ölçümleri ve laboratuvar çalışmalarıyla belirlenen boyutsuz dönüştürme katsayıları ile ifade edilmektedir. Bu dönüştürme katsayıları ile yapının inşa edildiği yerdeki zemin kar yükü çarpılarak basit çatılar için çatı kar yükü hesaplanır.

Kar yükü problemi çözümü için üretimini yaptığımız ürünler

Çatı yüzeyi,oluk içi ve dikey yağmur iniş borusu donma önleme ve tahliye amaçlı ısıtma kablosu üretim uygulama ve malzeme satış hizmetleri.

Seri dirençli tek iletkenli ısıtma kablosu

Kaizen seri dirençli ısıtma kablosu
Seri Dirençli Isıtıcı Kablolarda enerji taşıyan kısım ile ısı üreten kısım aynı olup krom-nikel teldir. Bu kablolar değişik dirençlerde üretilebilirler. Bu tür kablolar uzun hatların ısı izlemesinde yaygın olarak kullanılırlar

Seri dirençli tek iletkenli ısıtma kablosu ile ekonomik, uzun ömürlü ve uzun hatlar için pratik çözüm imkanı

Sabit güç kesilebilir ısıtma kablosu

kesilebilir sabit güç ısıtma kablosu
kesilebilir sabit güç ısıtma kablosu

Dikey yağmur inişleri için ısıtıcı kablo çözümlerimiz

Kendinden regüleli ısıtma kablosu

Kaizen kendinden regüleli ısıtma kablosu
Kendinden Reguleli Kablolar; ortam sıcaklığına bağlı olarak ısı miktarını bağımsız olarak ayarlayabilen bir tür ısıtma iletkenidir.

Dikey yağmur inişler için kendinden regüleli ısıtma kablosu çözümlerimiz

Kar buz eritme ve don önleme amaçlı çatı yüzeyi ısıtma şiltesi üretimi

İstenen ölçü,güç ve boyda üretim,uygulama,malzeme satış hizmetleri

Metal taşıyıcılı kar buz eritme ve don önleme filesi

Çatı yüzeyi kar buz eritme ve don önleme şiltesi

Beton altı kar buz eritme ve don önleme amaçlı rezistans filesi

Oluk içi kar buz eritme ve don önleme şiltesi

Memran çatı yüzeyi ısıtma sistemi

Memran çatı yüzeyi kar buz eritme ve don önleme ısıtma şiltesi üretim,uygulama ve projeye göre istenen ölçüde malzeme satışı

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this