İçeriğe geç

Kış bahçesi ısıtma sistemleri

Kış bahçesi veya kapalı terasları yerden ısıtmak için iki sistem kullanılır. Kış bahçesi ısıtma sistemlerinin bir tanesi elektrik kablolu yerden ısıtma, bir diğeri de karbonik film ile yerden ısıtma sistemidir. Bu tarz sistemlerin ısıtma yapabilmesi için elektrik kullanılır.Kapalı teras ısıtmaları sistemleri de, diğer yerden ısıtma sistemleri gibi ısıtılacak mekânın zeminine kurulur ve ısı derecesi termostat ile kontrol edilir. Sonrasında bu ortamların zemine istenilen döşeme kullanılabilir. Kullanılan termostatlar yer sensörlü olabilir ve bunlar belirli bir sıcaklığın üstüne çıkamaz.

Elektrikli yerden ısıtma
Yerden ısıtma sistemleri yaşam alanlarınıza kattığı değerin yanında; özellikle eşsiz konfor özellikleri, kolay kontrol edilebilirliği, kurulum- işletme maliyetlerinin düşüklüğü ve benzersiz uzun ömürlü oluşu sayesinde özellikle son yıllarda ticari alanların yanında konut sahiplerinin de sıklıkla kullandığı ısıtma sistemlerinden birisi haline gelmiştir.

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri

Kış bahçesi ısıtma sistemleri

Kapalı teras ısıtmaları sistemleri de, diğer yerden ısıtma sistemleri gibi ısıtılacak mekânın zeminine kurulur ve ısı derecesi termostat ile kontrol edilir. Sonrasında bu ortamların zemine istenilen döşeme kullanılabilir. Kullanılan termostatlar yer sensörlü olabilir ve bunlar belirli bir sıcaklığın üstüne çıkamaz.

Kapalı teras alanları için sulu borulu yerden ısıtma sistemleri uygun değildir. Çünkü sulu yerden ısıtma sistemleri, kesintili süreli kullanılamaz yani gün içerisinde ısıtıcının açılıp kapatıldığı mekanlar için uygun değildir. Bu sebepledir ki kış bahçesi veya kapalı teras ısıtmaları tercihinde mekânın durumuna göre elektrik kablolu ya da karbonik film ısıtma sistemleri tercih edilmelidir.

Karbonik Film İle Kış Bahçesi Isıtma çözümleri

Karbonik filmler, kış bahçesi yerden ısıtma yapılacak olan kış bahçeleri veya kapalı teraslar için en pratik çözümlerdir. Isıtıcı filmlerin yere uygulanmasından sonra sistemin üzeri halı, parke, pvc gibi istenilen malzeme ile kaplanabilir. Isı yalıtımı sağlanması açısından karbon filmlerin altına ve üstüne yalıtım malzemesi de döşenmektedir.

Montaj aşamasının ortalama bir gün sürmesi ve tadilat gerektirmemesi sebebi ile pratik bir çözümdür. Kullanımı kolay ve kapalı teras ısıtmaları için ucuz bir ısıtma çözümüdür.

Elektrik Kablolu Kış Bahçesi Isıtma çözümleri

Bu sistemler ısıtmayı, yere döşenecek elektrik kabloları aracılığı ile yaparlar. Ancak kapalı teras ısıtmaları sistemlerinde elektrik kablolu yerden ısıtma tercih edilirse bunlar sadece inşaat veya tadilat aşamasında uygulanabilmektedir. Bu tarz sistemler döşendikten sonra zemine ince bir şap atılması gerekmektedir.

Yerden Isıtma Sistemleri Avantajları

  • Bu tarz sistemlerin döşemenin altında kalması sebebi ile mekânın kullanım alanı genişler ve daha rahat dekore edilebilir hale gelir. Rahatsız edici ve dekorasyonu bozucu radyatör panelleri görünmez.
  • Bu sistemlerde ısı homojen dağılır ve radyatör panelleri sebebi ile oluşacak tozlanma gerçekleşmez. Bu açıdan son derece sağlıklı bir sistemdir.
  • Kış bahçesi ve kapalı teras gibi yerlerin dış duvar bölmeleri camdan imal edildiğinde diğer yöntemlerle yapılan ısıtmalarda, ısı kaybı çok fazla yaşanır.
  • Kapalı teras ısıtmaları sistemlerinde, amaç ısıtılan mekânda kaybedilen ısıyı karşılamak olduğundan enerji tasarrufu da sağlarlar.
  • Sıcaklık hassas bir şekilde kontrol edilir ve hızlı bir şekilde devreye girer. Kullanılmayan zamanda termostattan sıcaklık düşürülerek veya tamamen kapatılarak enerji tasarrufu sağlanır.