Hamam ısıtma sistemleri hamam ve banyo alanlarınıza sağladığı lüksün yanında; özellikle tarifsiz konforu , kolay kontrol edilebilirliği, kurulum, hamam işletme maliyetlerini düşürmeye yönelik katkısı ve eşsiz uzun ömrü sayesinde özellikle son yıllarda hamam işletmelerinin yanında lüks otellerin de sıklıkla kullandığı ısıtma sistemlerinden birisi haline gelmiştir. Bu sayfayı, hamam ısıtma hakkında öğrenmek istediklerinizi bulabileceğiniz bir kaynak oluşturmak adına hazırladık. Alt başlıkları şu şekilde olacaktır:

Hamam Isıtma Nedir?

  • Hamam Isıtma Sistemleri Hakkında
  • Elektrikli Hamam Isıtma Sistemlerinin Özellikleri
  • Hamam ısıtıcı Sistem Döşemesi Nasıl Yapılır?
  • Hamam Isıtma Fiyatları
  • Hamam Isıtma İle İlgili Sorulan Sorular
  • Kaizen İle Isıtma Sistemi kurmak

Hamam ısıtma nedir ?

Kültürümüzün simgelerinden biri olan hamamlar her zaman bir temizlik sosyalleşme ve kültürel bir ortam olmuştur. Türk insanının vazgeçilmezi olan hamamlar insanlara yaşattığı rahatlama ve hijyen ortamı ile sıklıkla gidilen uğrak yerlerden biridir. Dünyada Türk hamamı otellerde yaygın olarak bulunmakta kültürümüzü temsil etmektedir. Hamamlar; mermer kaplama göbek taşından musluk ve hamam taslarına kadar komplike bir kültür öğesidir. Hamamların ısıtılması da farklı yöntemlerle olmaktadır. Hamam ısıtma; hamamlarda yer alan göbek taşı, duvar ve oturma yerlerinin mermer kaplamalarının altına döşenen kablolar aracılığı ile çalışan bir ısıtma sistemidir.  Gerek ekonomik gerekse kullanım kolaylığı sebebiyle hamam ısıtma sistemleri sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir.

Hamam ısıtma sistemleri hakkında

Hamam kültürü çok eski çağlara aittir. Genellikle Roma ve Osmanlı kalıntılarında rastlanılan hamamlar bir temizlik ve eğlence sembolü olmuştur. Osmanlı döneminde toplumda yerleşik bir kültüre sahip olan hamam, gelin hamamı geleneğinde önemli unsurudur. Osmanlıda genel olarak her cami yanına bir hamam inşa edilirdi. Çok erken saatlerde açılan hamamlar gün batımına kadar hizmetini sürdürürdü. Günümüzde ise sıkça kullanılan hamam kültürü her evde lüks banyoların yer alması ile azalmış turistik ve sağlık amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Eski hamamları yerden ısıtmak için genellikle buhar ve sıcak su yöntemleri uygulanırdı. Teknolojinin ilerlemesi ile su ve buhar yöntemleri sistemde makine dairesi kullanma zorluğu ve zahmetli olması sebebiyle terk edilmiş elektrikli hamam ısıtma sistemleri ise oldukça yaygınlaşmıştır.

Elektrikli hamam ısıtma sistemlerinin özellikleri

Elektrikli hamam ısıtma sistemleri kullanım kolaylığı ve bakım gerektirmemesi sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Kurulum sonrası hemen çalıştırılabilen sistem , ısıyı hamam ortamının her köşesine eşit dağıtmaktadır. Ayrıca nitelikli termostat ve kontrol paneli ile göbek taşı ve oturma yerleri farklı ısılara ayarlanabilmektedir. Söz konusu sistem kablolar döşenmesi sonrası termostat ve sensörler eklenerek çalıştırılmakta gerekli ısıya ulaştıktan sonra periyodik olarak devreden çıkabilmektedir. Elektrikli olması sebebiyle diğer ısıtma yöntemleri gibi belirli bir süre beklenmesine gerek olmamakta aralıklı kullanım yöntemi ile kullanılabilmektedir.

Hamam ısıtma sistemi döşemesi nasıl yapılır

Isıtma sistemi döşemesi hamam kullanım alanları olan göbek taşı , oturma yerleri ve sırt yaslanılan duvarların mermer zeminleri altına döşenen ince elektrikli kabloların ağ şeklinde döşenmesi ile gerçekleştirilir. Döşenme işlemi sonrası sisteme termostat ve sensörler eklenerek kurulum tamamlanır. Hamam ısıtma projesine bağlı kalınarak döşeme zeminlerinin ısıtılma yoğunluklarına göre kablo ağı yoğunluğu artırılıp azaltılabilmektedir. Gelişmiş teknoloji ile oturma yerleri, duvar ve göbek taşı sıcaklığı farklı santigrat derecelerine ayarlanabilmektedir. Genellikle masaj ve kese uygulamalarının yer aldığı göbek taşı sıcaklığı yüksek tercih edilirken, oturma ve duvar sıcaklıkları daha düşük ayarlanabilmektedir.

Hamam ısıtma fiyatları

Söz konusu sistemler, kullanılan malzemelerin üretim teknolojilerinin gelişmesi ile daha ekonomik hale gelmektedir. Döviz kurlarının yükselmesi ile ithal ürün kullanan firmaların fiyatları uçmasına karşın Kaizen yerli üretim  gerçekleştirmesi sebebiyle daha ekonomik çözümler sunmakta, hamam ısıtma, sauna ısıtma sistemlerini halefleri kıyaslandığında daha ekonomik ve ucuz gerçekleştirmektedir. Bakım gerektirmemesi kullanım maliyetinin alternatiflerine oranlandığında gayet uygun olmakta orta ve uzun vade de kurulum maliyetini amorti ettiği gözlemlenmektedir. Söz konusu ısıtma sistemlerinin hamam imalatı maliyetleri çeşitli etmenlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Hamam ısıtma sistemi kurulum Maliyetini Etkileyen Etmenler Nelerdir ?

Hamam yerden ısıtma sistemlerinin kurulumunda maliyetler çeşitli unsur ve niteliklere göre değişebilmektedir;

  • • Hamam ısıtıcı sistemin hamam zeminine kim tarafından uygulanacağı ( siz, elektrikçi, taahhüt firması )

  • • Sistemin uygulanacağı hamamın genişliği

  • • Hamamın uygulanacağı coğrafi bölge ve mevsim koşulları ( uygulama yapan firmanın masrafları açısından )

Söz konusu sisteme entegre edilen termostat sayısı ve termostatın teknik özelliği ( wi-fi ile uzaktan bağlantı sağlayan termostatlar fiyatı yükseltiyor yada bağımsız olarak kontrol edilmek istenen oturma yeri, duvar ve göbek taşı için ayrı termostat kullanılması istendiğinde ek maliyet gerekiyor ) Göre fiyatlandırmalar değişiklik gösterebilmektedir. Tüm bu etmenler gözetilerek hamam ısıtma ya da sauna ısıtma için gerekli maliyet bütçesi ortaya çıkarılmaktadır.

Hamam ısıtma m2 fiyatları ne kadar ?

Sisteminin uygulanması için gerekli malzemelerin kaliteli ve belirli kalite standartlarına sahip olacağı gözetilerek yapılan uygulamalarda metrekare başına 50 EURO gibi bir rakam çıkmaktadır. Ancak söz konusu rakam örnek olmakla birlikte projeye göre farklılık gösterebilmektedir.

 

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this