Bir tank veya silo içerisinde ısıtılan malzemelerin boru hatları ile taşınmaları sırasında geleneksel ısıtma yöntemlerinin kullanılması birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Özellikle buhar ile ısıtma yönteminde uzun bir boru hattının sıcaklığını kontrol etmek çok zordur ve büyük bir yatırım gerektirmektedir. Geleneksel boru ısıtma yöntemlerinde bakım maliyetleri fazladır. Zaman zaman refakat ısıtma hatlarının ana boru hattına zarar verdikleri görülmüştür.

Endüstriyel Tesislerde Boru Hattı Isıtma Uygulaması

Elektrikli Isı İzleme sistemi ile boru ısıtmanın sağladığı birçok avantaj vardır.Belirtilen bu avantajları sayesinde bir boru hattının ısıtılmasında Heat Tracing sistemlerinin kullanılması, hem bakım maliyetlerinin sıfıra indirgenmesine hem de işletme maliyetlerinin en aza düşürülmesine olanak sağlamaktadır. Bir boru hattını Heat Tracing sistemi ile ısıtmanın işletme maliyeti buhar ile ısıtmaya göre üçte bir civarındadır.

Oysaki Heat Tracing – Elektrikli Isı İzleme sistemi ile boru ısıtmanın sağladığı birçok avantaj vardır. Uzun bir boru hattı boyunca istenilen her noktadan sıcaklık kontrolü sağlanabilir ve üstelik sıcaklık kontrolü buhar ile ısıtmadaki gibi yüksek bir yatırım maliyeti gerektirmez. Sıcaklık kontrolünün kolay olması sayesinde enerji sarfiyatı da en aza indirilmiş olur. Kullanılan ısıtıcı kablolar ana boru hattı yüzeyine ve izolasyon malzemesine hiçbir şekilde zarar vermemektedir.

Belirtilen bu avantajları sayesinde bir boru hattının ısıtılmasında Heat Tracing sistemlerinin kullanılması, hem bakım maliyetlerinin sıfıra indirgenmesine hem de işletme maliyetlerinin en aza düşürülmesine olanak sağlamaktadır. Bir boru hattını Heat Tracing sistemi ile ısıtmanın işletme maliyeti buhar ile ısıtmaya göre üçte bir civarındadır.